سهی اندیش را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

چگونه دوست داشتنی باشیم:

شخص دوست داشتنی کسی است که وقتی او را می بینید، دیدنش به شما احساس خوبی می دهد. کسی که با شما آشنا می شود میخواد درزمره دوستان تان قرار گیرد.

چه کسی است که نخواهد دوست داشتنی باشد؟ بعضی گمان می کنند افراد خاصی میتوانند دوست داشتنی باشند، اما اینطور نیست. شما به دوست داشتنی بودن نزدیکتر از آن هستید که فکر می کنید. با بکار گیری چند نکته بدون هیچ تلاشی دوست داشتنی و محبوب خواهید بود.

 • برخود تمرکز کنید

                   نسبت به خود و دیگران متفکر باشید: یک شخص دوست داشتنی قلب خوبی دارد. همدلی می کند و از این که دیگران چه احساسی دارند و چگونه می توان به آنها کمک کرد، آگاه است. دراین مسیردوچیز برای درنظر گرفتن وجود دارد:

 • درمکالمه بعدی که با کسی دارید، از او بپرسید چطور است. اما نه احوالپرسی ای ساده . بلکه به او، احساسش، و نحوه پاسخدهیش توجه کنید. ببینید مثل همیشه حالش خوبه یا مکالمه ای متفاوت با مکالمات معمولی قبلی است.
 • به دو کاری که اگرهمین الان انجام دهید، به شما لبخند میزنند، فکر کنید وآن را انجام دهید . به فامیلی که خیلی وقت است با او صحبتی نداشته اید زنگ بزنید . درکارهای خانه به دوستی که بسیار سرش شلوغ است کمک کنید و...

                  

                     خودتان را دوست داشته باشید: ریشه کلمه "دوست داشتنی" ،"عشق" است . اگر نگران برداشت و تفکردیگران در مورد خودهستید و احساس ناامنی می کنید، کنار آمدن با دوست داشتنی بودن بسیار سخت است. انتظار این که همه آماده لطف و مهربانی با شما باشند، خطاست . اگر خودتان را دوست داشته باشید، خودتان به خودتان مهربانی ولطف می کنید و منتظر دیگران نخواهید بود که ناامید شوید.

 • بله ، ساده تراز آن است که فکر کنید. این فرایندی است که می تواند سالها بطول انجامد. اما می توانید آنرا بصورت قدمهای هر روز یک کودک در نظر بگیرید که به زودی می تواند حتی دونده شود. لیستی از چیزهایی که دوست دارید بنویسید. صبح از خواب بیدار شوید و به خود بگویید که دوست داشتنی هستید. هر روز ده دقیقه را صرف فکر کردن به افکار مثبت کنید. اگر برایتان عجیب یا نامانوس است ، کارهای کوچکی انجام دهید تا طبیعی تر به نظر برسد.

                   اصیل باشید: اگر خودتان نباشید ، نمی توانید دوست داشتنی باشید. شما می توانید یک نسخه دوست داشتنی از شخص دیگری باشید ، اما نمی توانید اصیل باشید! و چون " تو" به اندازه کافی خوب هستی، چرا سعی می کنی چیزدیگری باشی؟ جعلی بودن به اندازه خود بودن اثربخش و اصیل نیست.

 • بعضی اوقات کار سختی است که بدانیم به کجا می رویم و خوداجتماعی ما مدام میگه برو برو، باید هرچه بیشتر و بیشتر باشی . کمی وقت بگذارید، بنشینید و به این فکر کنید که چرا می خواهید دوست داشتنی باشید؟ این برایتان چه معنایی دارد؟ آیا می خواهید دوست داشتنی باشید تا مردم از شما خوششان بیایند؟ یا دنبال احساس ارزشمندی درونی هستید؟ حالت ایده آل این است که شما می خواهید "برای خودتان " دوست داشتنی باشید. پیگیری ارزشهای درونی هیچگاه به ناامیدی نمیرسه و بلکه انگیزه حرکت بیشتر ایجاد میکنه درحالی که تلاش برای دیگران ، با دریافت نکردن پاسخ، منجر به ناامیدی میشه.

 

                برازنده و شیک باشید: برازنده بودن چیزی نیست که بتوان آنرا در چند خط جمع بندی کرد. اما توجه به چند نکته دسترسی را ساده می کند: ظاهر خود را طبیعی و شیک نگه دارید. ناخن های مرتب داشته باشید، موهای خودرا ساده جمع کنید، کمترین آرایش را انجام بدهید. همیشه تمیز باشید. لباسهای کلاسیک انتخاب کنید که مد همیشگی هستند.

                متواضع باشید: درسته که شما دوست داشتنی هستید ولی نباید نسبت به آن متکبر باشید. در حقیقت متکبر بودن و دوست داشتنی بودن هر دو منحصر بفرد، و دو روی یک سکه هستند. نمیشه یا دوست داشتنی بود یا متکبر. دختری که دوست داشتنی است می داند همه در سطح او هستند و هر کس چیزهایی دارد که او ندارد.

 • آیا بر مکالماتتان کنترل و تسلط دارید؟ هر جند وقت یکبار احساس می کنید که دیگران را قضاوت می کنید؟

               نظم و انضباط داشته باشید: یک فرد دوست داشتنی همه رفتارهایش با هم هماهنگی دارد. او می داند وقتی باید سخت کار کند، حرف زدن را متوقف می کند و سازمان یافته و با نظم عمل می کند. فکر می کنید کدام منطقه و محیط زندگی تان را لازم است مرتب کنید تا منضبط شوید؟

 • به اتاقتان نگاه کنید – می تونه یک کم مرتب تر منظم تر بشه؟
 • آیا تعلل می کنید؟ چه چیزی شما را از انجام کار خود باز می دارد؟
 • آیا دقیق و صادق هستید؟ یعنی هر چه را می گویید ، عمل می کنید؟

2- بنظر دوست داشتنی رسیدن:

                   بهداشت خوبی داشته باشید: انسان ها تمایل دارند کتاب ها را با جلدشان  داوری کنند. اگر جلدش زیبا نیست، پس کتاب خوبی نیست. بدیهی است که این مطلب درست نیست، اما یک حرکت طبیعی است که اکثر ما انجام می دهیم (بنظر میرسه با این کار در وقت و انرژی برای فکر کردن صرفه جویی می کنیم). پس مسواک بزنید، موهایتان را مرتب شانه بزنید، لباسهای مناسب بپوشید. دنیا برای تان مهربانتر خواهد شد و به این ترتیب با خیال راحت تری متقاعد خواهند شد که  شما ذاتا دوست داشتنی هستید.

 • رایحه ای را انتخاب کنید و همیشه از ان استفاده کنید. اجازه بدید همه با رایحه شما آشنا باشند.

 

         به ظاهر خود توجه کنید: اولین قدم این است که به سرعت وارد روند کار شوید. دوش گرفتن همیشه خوب است ، اما کافی نیست. باکمی رسیدگی به  ظاهر با آرایش متناسب آن را کامل کنید.

 • 5 دقییقه برای انتخاب لباستان وقت صرف کنید. به خودتان نگاهی بیندازید تا ببینید قطعات لباستان باهم هماهنگی دارد یاخیر. اگر کسی شما را ببیند، اولین تصور او چیست؟

                   با وقار و ظرافت حرکت کنید: سعی کنید به حرکت خود آگاه باشید. هنگام راه رفتن چانه و شانه های خود را بالا نگهدارید.

                  زنانه باشید: جنبه خاصی از دوست داشتنی بودن هست که کاملا زنانه است . درحالی که نسخه زنانه بودن هرکس با دیگری متفاوت است ، به هرآنچه که این کلمه برای شما معنا دارد، عمل کنید.

 • می توانید سایز لباسی بزرگی داشته باشید ولی زنانه باشید، می توانید زنانه از رختخواب خارج شوید بدون این که آرایش داشته باشید. دوست داشتنی بودن لزوما ارتباطی با آنچه می پوشید یا انجام می دهید ندارد. بیشتر به نحوه بروز دادن شما بستگی دارد.

 

                 با لبخند، سخاوتمند باشید: یک شخص دوست داشتنی به طور کلی باعث می شود افراد احساس خوبی داشته باشند. آنها با انرژی خود یک اتاق را روشن می کنند. ساده ترین راه برای انجام این کار سخاوتمند بودن با لبخند است. از کوچکترین چیزها خوشحال باشید. از زیبایی های کوچک دنیا شگفت زده شوید.با لبخند نشان دهید قدردان هرآنچه اطراف شماست، هستید.

 • این نکته را به ذهن خود متبادر کنید که : امروز افرادی در دنیا هستند که کسی به آنها لبخند نزده است. کسانی هستند که هفته هاست لبخندی دریافت نکرده اند. راجع به آنها فکر کن. تنها کاری که باید برای درخشان تر شدن دنیا انجام دهید لبخند زدن به آنها است. این اوج دوست داشتنی بودن شماست.

3- دوست داشتنی عمل کنید:

                ازروشهای خود استفاده کنید: گرچه کمی کلیشه ای است ، اما یک زن دوست داشتنی از قوانین و مقررات مناسب برخوردار است. "لطفا" و "ممنون" باید اصلی ترین لغات شما باشند. هنگام عطسه کردن سرتون رو تو آرنجتون نبرید، با دهان باز آدامس نجوید. البته همه این ها را می دانید. درست است؟

 • در حالی که مواردی مانند استفاده از چنگال مناسب جای خود را دارد ، اما موارد مهم تری مانند نگه داشتن درب برای شخص پشت سر ، تمیز کردن میز، و...بعد از خود و مشارکت با دیگران در کارها نیز وجود دارد. رفتار باعث می شود جهان کمی برای همه راحت تر شود .

 

                توجه داشته باشید که با چه کسی معاشرت می کنید: اگر دائماً در احاطه افراد منفی و کسانی که شما را به سمت پایین می کشند باشید، هیچ راهی برای دوست داشتنی بودن وجود ندارد . قطعاً یکباره خوشحال نخواهید شد و قطعاً یکباره بهترین نخواهید بود.

 • به عبارت دیگر ارتباط خود با افراد سمی را قطع کنید. ممکن است برای یک یا دو روز ناخوشایند باشد ، اما در دراز مدت کاملاً ارزش آن را دارد. اگر پنج ثانیه بنشینید و به آن فکر کنید و یک نام به ذهن شما خطور کند ، دست کم تلاش کنید تا کمتر با او در ارتباط باشید. برای اینکه واقعاً دوست داشتنی باشید ، باید بهترین فردی باشید که ممکن است باشید.

                      منفی نباشید: واقعیت امر این است که دوست داشتنی بودن لازمه اش مثبت اندیشی است . افراد دوست داشتنی غالبا شکایت نمی کنند ( مگر این که چیزی واقعا براساس ارزشهایشان ناعادلانه باشد) ، ولی از این که جرا نیمه لیوان خالی است شکایت نمی کنند. چرا انرژی خود را صرف منفی می کنید؟

 • علاوه بر نداشتن جهان بینی منفی ، در مورد دیگران نیزمنفی نباشید! مردم را مسخره نکنید و به نقصهای آنها توجه نکنید. درحالی که ممکنه خندیدن به فردی وسوسه انگیز باشه، ولی مقاومت کنید. برای اینکه دوست داشتنی باشید باید دنیای دوست داشتنی ایجاد کنید.

                  کمک کننده باشید: هر وقت فرصتی برای کمک به شخصی پیدا کردید ، از آن استفاده کنید!خیلی سخت بتوانید دلیلی برای کمک کننده نبودن پیدا کنید ( تنبلی دلیل و بهانه خوبی نیست). اگر کسی را پیدا نمی کنید که به او کمک کنید، معلومه به اندازه کافی جستجو نکرده اید.

 • آیا دوستی دارید که بسیار پرمشغله باشد که بتوانید درکارهای ساده به او کمک کنید؟ آیا فرد مسنی را می شناسید که برای انجام بعضی کارها به شما احتیاج داشته باشد؟ اگر آنها درخواست نمی کنند، شما پیشنهاد بدهید. بعضی اوقات مردم دوست ندارند درخواست کمک کنند.

                 برای دیگران و زمان آنها ارزش قائل باشید: می دانید چه کسی دوست داشتنی نیست؟ کسی که وقتی به او می گویید 30 دقیقه از عمرتان درانتظاراو تلف شده، اعتنایی نمی کند. به دیگران نشان ندهید که برای آنها ارزش قائل نیستید - دقیق باشید!

 • به آنها نشان دهید که برای آنها به روش های کوچک دیگر نیز ارزش قائل هستید! اگر یک دوست یک شب شام درست کرد، هفته بعد دسر را شما بیاورید. نعمت هایی را که می گیرید پس بدهید تا نشان دهید چقدر سپاسگزار هستید.

                بدانید چه زمانی دیگران را دراولویت قرار دهید: دوست داشتنی بودن این است که بعضی اوقات دیگران را در اولویت قرار دهید . شما نمی توانید همه را خوشحال کنید و مطمئناً نباید مثل فرش زیر پا باشید. اما اگر کسی از شما چیزی بخواهد ، که به شما لطمه نمی زند موافقت کنید ، چرا این کار را نکنید؟

 • شما باید قبل ازهرچیز از خودتان محافظت کنید( کس دیگری این کار را برای شما نخواهد کرد).بنابراین اگر از شما چیزی خلاف سیستم اعتقادی و باورهاتان خواسته شد ، یا شما را درمعرض خطر قرارداد، فکر نکنید که وظیفه دارید یا مجبورهستید که آنکار را انجام دهید. این نشانه دوست داشتنی نبودن شما نیست، بلکه نشانه هوشمندی شماست.

               نسبت به تفاوتها پذیرنده باشید: بخشی از دوست داشتنی بودن، دوست داشتن همه صرف نظر از وضعیت زندگی و عقایدی است که روی آن اصراردارند، گرچه ازنظر شما بی معناست.  وقتی با کسی متفاوت از خودتان روبرو شدید ، به آنها برچسب نزنید. پذیرنده باشید و سعی کنید نقظه نظرات آنها را درک کنید. ببینید این تفاوت نگاه از چیست؟

 • تمام تلاش خود را بکنید تا با همه یکسان رفتار کنید.یعنی با خدمتکار، بهترین دوست ، و پیرمردی که از خیابان عبورمیکند. همه ما انسان هستیم و همه ما مستحق توجه و مراقبت هستیم.
 • اگر کسی با شما بدرفتار کرد، با آنها مودبانه رفتار کنید. مجبور نیستید برای این که آنها خوشحال شوند از مسیر خود خارج شوید ، بلکه با انها به عنوان یک انسان رفتار کنید . نه کمترونه بیشتر.

                لحظات کوچک را ارزش گذاری کنید: دوست داشتنی بودن فقط زمانی نیست که حرف می زنید یا وقتی که توجه دیگران روی شماست. این لحظات کوچک است که واقعاً یک فرد را دوست داشتنی می کند. نحوه تماشای یک کودک ، روشی که حوله هایش را مرتب می کند ، نحوه در آغوش گرفتن و...دوست داشتنی بودن درهمین چیزهای ریز به همان اندازه چیزهای بزرگ هست.

 • دوست داشتنی بودن یک چیز 24/7 است. کلاه نیست که بیرون از خانه بپوشید و هنگام رسیدن به خانه درآورید. باید بخشی از شما باشد ، نه نمایشی که در آن نقش ایفا می کنید. کسی را که فکر می کنید طبیعی دوست داشتنی است درنظر بگیرید و او را تماشا کنید. او احتمالاً درست مثل شماست!

 

ترجمه و تنظیم : مهناز مرادی ( روانشناس- زوج درمانگر)

              sahiandish_moshvere#

   t.me/ahiandishe@